Teisipäeval jätkasime sõitu Levist järgmisesse ööbimiskohta, milleks oli Skarsvag, mis asub Nordkapist ca 15km kaugusel. Mida kaugemale Levist saime, seda huvitavamaks loodus muutus. Igal pool oli näha põhjapõtru ja puud muutusid madalamateks, taimestik hõredamaks, esile hakkasid kerkima pisikesed mäed. Esimese pikema peatuse tegime Inaris, kus külastasime kohalikku toidupoodi, suveniiripoodi ja sõime saami muuseumi (Siida) juures võileibu. Enne Inarit peatusime põlisloodusala lähedal. Neid põlisloodusalasid (erämaa-alue) on Soomes 12 tükki ja kõik asuvad Lapimaal. Need ei ole otseselt looduskaitsealad, kuid rajati aastal 1991, et säilitada saami kultuuri ja põlisloodust.
Otsustasime, et järgmise peatuse teeme Karasjohka linnas, mis on Norra ja Soome piiril. Kui Soomes, Rovaniemis, oli eelmine päev +26, siis üle Norra piiri jõudes tervitas meid äikesetorm ja jahe ning tuuline ilm. Meid ümbritsesid lumised mäed. Karasjohkal tegime tanklas peatuse ning sõitsime Skarsvagi suunas edasi.
Edasised peatused tulid eksprompt. Nii kui kusagil midagi põnevat silm nägi, siis tegime peatuse. Iga mägi, fjordid, iga suur kivi ja iga vaade merele olenemata vihmasest ja jahedast ilmast pani ahhetama ja ohhetama. Pilte tegime palju.
See on tükike suurest krabist (King Crab).
(Googlest võetud pilt näitamaks kui suured need krabid on).
Kõikjal oli kiltkivi.
Selleks, et Nordkappi saada, on vaja läbida mitmeid tunneleid. Kõige pikem neist on veealune tunnel, mis viib Mageroya saarele. See tunnel on 6,87km pikk ja küündib 212m merepinnast allapoole. Selles tunnelis võib isegi suvel tekkida paks udu või jää.
Mageroya saarel käisime Honningsvagis poes ning sõitsime edasi Skarsvagi poole. Tegelikult oli plaanis ka linna vaadata, kuid kuna ilm oli väga külm ja vihmane, siis see plaan jäi teostamata. Honningsvagis asub suur sadam ning kuulsa merekoera Bamse ausammas. Meil oli plaanis sõita otse Skarsvagi ilma ühegi peatuseta, kuid ca 8 km enne Skarsvagi jäi meist vasakule super ilus vaatekoht ning otsustasime siiski peatuse teha.
Jõudsime Skarsvagi, sõime kõhud täis, puhkasime natukene ja asusime sealset loodust avastama. Meie maja vastas oli mägi, kuhu sai seiklema minna. Teisel pool mäge asus kivikaar (arco nella roccia). Skarsvagi külas oli meeletult palju põhjapõtru ja nad jalutasid majade vahel ringi. Vabalt võisid käe toa aknast välja panna ja põdral sarvedest kinni haarata.
Kiltkivi plaat
Kivikaar, kus viidi vanasti läbi ohverdusi.
Nordkapp paistab.
All paistab Skarsvag küla.
SIIN LINGIL VIDEO IMELISEST VAATEST (ca8km enne Skarsvagi): https://www.instagram.com/p/BWIdkqvFatq/?taken-by=m.henga
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar